Hajda Banda / Гайда Банда

Hajda Banda / Гайда Банда to białorusko-polski zespół wykonujący autorskie opracowania tradycyjnych pieśni i tańców z Podlasia, zachodniej Białorusi i Polesia. Grupa gra na akustycznych, regionalnych instrumentach, takich jak skrzypce, harmonia trzyrzędowa, cymbały i bęben obręczowy.

8 marca 2025 roku ukaże się druga płyta zespołu – „Niepraudzivaya”, której koncertowa premiera będzie wyjątkowym wydarzeniem. Album to muzyczna podróż przez pogranicze kultur, gdzie codzienne problemy – trudne relacje rodzinne i miłosne, nadużywanie substancji, wojna i przemoc – przeplatają się z ekstatycznymi zabawami w rytm tradycyjnych tańców, wspólnym śpiewem i spotkaniami na styku różnych światów, zarówno etnicznych, jak i muzycznych. Wydawnictwo powstało dzięki wsparciu ponad 150 fanów w ramach akcji crowdfundingowej.

Jak podsumował 92-letni mieszkaniec podlaskiej wsi Dubicze Cerkiewne, który uczestniczył w koncercie zespołu: „Hajda Banda gra jak koliś” (jak dawniej). Z kolei czteroletnia dziewczynka z Białegostoku powiedziała: „Hajda Banda gra pięknie jak gwiazda na niebie, wesoło, radośnie”.

Debiutancki album zespołu, „Hajda!”, zdobył III miejsce w konkursie na Folkowy Fonogram Roku 2023 oraz III miejsce w plebiscycie publiczności Wirtualne Gęśle na najlepszą płytę folkową 2023 roku. W maju 2022 roku grupa otrzymała trzy nagrody na XXIV Festiwalu Folkowym Polskiego Radia „Nowa Tradycja” – Nagrodę Publiczności, III miejsce oraz Nagrodę Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

Hajda Banda / Гайда Банда powstała jesienią 2021 roku z inicjatywy skrzypaczki Darii Butskiej i od tego czasu zagrała blisko 100 koncertów w Polsce i za granicą. Członkowie zespołu, mieszkający w Warszawie, Białymstoku i Krakowie, zdobywali doświadczenie także w innych formacjach i projektach muzycznych, takich jak Duality, Sw@da x Niczos, Orkiestra Taneczna Bonanza czy Kapela Ozimkowicza.

Skład zespołu:

  • Daria Butskaya – skrzypce, śpiew
  • Nika Jurczuk – skrzypce, śpiew
  • Mateusz Dobrowolski – bęben obręczowy, śpiew
  • Paweł Iwan – cymbały, drumla, lira korbowa, śpiew
  • Kuba Zimończyk – harmonia trzyrzędowa, śpiew

Lokalizacja

Fort Sokolnickiego
Stefana Czarnieckiego 51
01–521 Warszawa
Zobacz na mapieStrzałka w prawo

Nadchodzące wydarzenia